Baza wiedzy (FAQ)

Instalacja lpg, co warto wiedzieć

Instalacja lpg w samochodach nowych i używanych często rodzą wiele wątpliwości. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania w jedno miejsce, aby przekazać wszystko co warto wiedzieć na temat instalacji lpg. Chcesz wiedzieć więcej o przeglądach instalacji lpg, wyborze instalacji lub masz jeszcze inne pytania na temat instalacji gazowej w samochodzie, to przejrzyj śmiało naszą bazę wiedzy:

Przegląd okresowy instalacji gazowej

Dlaczego należy wykonywać przeglądy okresowe instalacji LPG?

Po pierwsze dlatego, że jest to podstawowy warunek utrzymania gwarancji. Zgodnie z postanowieniami warunków gwarancji zawartymi w naszej książce serwisowo-gwarancyjnej wymagane jest wykonywanie okresowych przeglądów instalacji co roku lub co 20 tysięcy przejechanych kilometrów w zależności od tego, co następuje wcześniej.

UWAGA: Nasz system SMS nie informuje o konieczności wykonania przeglądu okresowego instalacji gazowej, a o zbliżającym się terminie wykonania badania technicznego do dowodu rejestracyjnego. Dlaczego? Dlatego, że nie wiemy ile dany Klient pokonuje rocznie kilometrów. Nie wiemy, czy wcześniej przekroczy on ustaloną granicę 20 tysięcy km, czy też wcześniej upłynie rok od ostatniego przeglądu. Dlatego też dopilnowanie aby przegląd okresowy instalacji gazowej wykonać w terminie należy do obowiązków Klienta.

Po drugie dlatego, że samochodowa instalacja gazowa jest niczym innym jak alternatywnym układem zasilania paliwowego. W przypadku samochodów zasilanych benzyną dobrą praktyką jest coroczna wymiana filtra paliwa. Podobnie jak coroczna wymiana oleju wraz z filtrem. Każdy odpowiedzialny i świadomy kierowca wykonuje te czynności regularnie. Analogicznie w przypadku instalacji gazowej dobrą praktyką jest coroczna wymiana filtrów LPG.

Po trzecie dlatego, że paliwo gazowe, czyli LPG, tankowane na stacjach często jest po prostu „brudne”. Dotyczy to najczęściej mniejszych stacji ale nie tylko. Poza granicami naszego kraju sytuacja nie jest wcale lepsza zwłaszcza w krajach byłego bloku komunistycznego. Zabrudzony filtr LPG nie uchroni instalacji przed przedostaniem się zanieczyszczeń do reduktora, a w konsekwencji do wtryskiwaczy gazowych. Konsekwencje mogą być bardzo różne. Od „kangurowania” podczas jazdy na gazie po uszkodzenie reduktora, czy też wtryskiwaczy gazu. O ile pierwsza usterka kończy się zazwyczaj po wymianie zużytych filtrów o tyle w przypadku uszkodzeń reduktora, czy też wtryskiwaczy najczęściej konieczna jest ich wymiana.

Po czwarte dlatego, że okresowa kontrola instalacji LPG pozwala z wyprzedzeniem wykryć ewentualne pomniejsze usterki, które zaniedbane mogą przyczynić się do poważniejszych problemów. Nikogo nie powinno dziwić, że niekontrolowana przez lata instalacja gazowa stanie się, prędzej, czy później, przyczyną mniej lub bardziej poważnych usterek i to niekoniecznie związanych tylko z samą instalacją LPG. Ponadto, pomijając kwestię filtrów, w układzie zasilania paliwem gazowym materiałem eksploatacyjnym, czyli podlegającym zużycia wraz z użytkowaniem, są również przewody gumowe (z czasem parcieją), czy też połączenia tych przewodów (zaciski tracą swoje właściwości i luzują się).

Po piąte dlatego, że po wykonanym przez nas przeglądzie okresowym instalacji gazowej w okresie roku od tegoż przeglądu to my, jako firma Auto-Mix, przejmujemy odpowiedzialność za poprawne działanie instalacji. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego pożaru, rozszczelnienia itp. usterki instalacji jesteście Państwo objęci naszą polisą ubezpieczeniową OC od prowadzonej działalności gospodarczej.

Cennik i zakres wykonywanych prac w trakcie przeglądu instalacji gazowej

Okresowe przeglądy instalacji gazowej wykonywane w naszej firmie są odpłatne. Dotyczy to zarówno przeglądów wykonywanych po gwarancyjnie jak również jeszcze w ramach gwarancji. Cena przeglądu zależy od ilości cylindrów w silniku. Przykładowo dla silnika z czterema cylindrami cena przeglądu wynosi około 265,00 zł.

Dlaczego około? Ponieważ koszt może wzrosnąć o kilka lub kilkanaście złotych w przypadku konieczności zatankowania gazu do samochodu Klienta – mowa dosłownie o kilku litrach. W przypadku przeglądów usterkowych koszt może być wyższy ze względu na konieczność wymiany podzespołów samochodu niezwiązanych bezpośrednio z instalacją gazową lub podzespołów nieobjętych gwarancją. W takim przypadku do ceny przeglądu doliczyć należy cenę konkretnego podzespołu wraz z usługą.

Cennik przeglądów okresowych instalacji LPG wg ilości cylindrów:

Do 3-4 cylindry – około 360,00 zł
Od 5 do 6 cylindrów – około 450,00 zł - 500,00 zł
Od 8 cylindrów – około 590,00 zł - 650,00 zł

UWAGA: W przypadku silników o 6 i więcej cylindrach cena przeglądu może być wyższa nawet o 50 zł w zależności od ilości użytych filtrów oraz ich producenta. Podane ceny są cenami brutto bez żadnych rabatów. Nasi Klienci mają możliwość obniżenia ceny przeglądu nawet o 40% wystarczy skorzystać z naszych promocji, które szczegółowo opisane znajdują się w zakładce promocje.

Zakres wykonywanych prac w ramach przeglądu okresowego instalacji gazowej:

Podczas przeglądu okresowego instalacji gazowej wykonywane są następujące czynności:

 1. Kontrola wydajności reduktora,
 2. Kontrola sprawności wtryskiwaczy LPG,
 3. Kontrola właściwego działania sterownika instalacji LPG,
 4. Kontrola połączeń i stanu gumowych przewodów gazowych,
 5. Kontrola połączeń i stanu gumowych przewodów wysokiego ciśnienia,
 6. Kontrola szczelności instalacji,
 7. Kontrola i ewentualna wymiana filtra powietrza,
 8. Wymiana filtrów fazy lotnej i płynnej,
 9. Czyszczenie elektrozaworu reduktora,
 10. Czyszczenie zaworu gazowego,
 11. Kontrola i ewentualna korekta mapy wtrysku LPG,
 12. Kontrola sprawności wielozaworu w zbiorniku LPG,
 13. Kontrola poprawnego napełnienia zbiornika LPG,
 14. Kontrola i ewentualna naprawa (dodatkowo płatna) układu zapłonowego.

UWAGA: kontrola sprawności wielozaworu w zbiorniku LPG (pkt. 12) oraz kontrola poprawnego napełnienia zbiornika LPG (pkt. 13) możliwa jest tylko w przypadku, kiedy Klient stawi się do przeglądu z pustym lub prawie pustym zbiornikiem gazu (maksymalnie 1-2 litry LPG w zbiorniku). W przeciwnym wypadku czynności te nie są wykonywane. Stosowna informacja na ten temat znajduje się również w naszej książce serwisowo-gwarancyjnej.

Zgubiłeś dokumenty z instalacji LPG? Sprawdź procedurę

W przypadku utraty lub zagubienia dokumentów takich jak wyciąg świadectwa homologacji, poświadczenie wykonania badania zbiornika lub książki serwisowej/gwarancyjnej istnieje możliwość wykonania duplikatu każdego z tych dokumentów. Wykonanie duplikatu wiąże się jednak z opłatą oraz czasem oczekiwania. Poniżej kilka zdań na temat każdego dokumentu oraz cennik duplikatów.

Jak odzyskać wyciąg świadectwa homologacji instalacji gazowej

Cena wykonania duplikatu: 350,00 zł
Czas oczekiwania na duplikat: do 30 dni

Wyciąg świadectwa homologacji Klient otrzymuje od nas listownie wraz z fakturą VAT do 30 dni od montażu samochodowej instalacji gazowej. Dokument ten wraz z fakturą jest niezbędny do "wbicia" instalacji do dowodu rejestracyjnego pojazdu w odpowiednim do miejsca zamieszkania Klienta Wydziale Komunikacji.

Jak odzyskać atest na zbiornik LPG (Poświadczenie wykonania badania zbiornika)

Cena wykonania duplikatu: 150,00 zł
Czas oczekiwania na duplikat: do 30 dni

Poświadczenie wykonania badania zbiornika, a w skrócie mówiąc atest na zbiornik to bardzo ważny dokument z którego każdy właściciel samochodu z instalacją gazową będzie korzystał przynajmniej raz w roku. Atest na zbiornik jest bowiem dokumentem absolutnie niezbędnym, który okazać należy diagnoście Stacji Kontroli Pojazdów każdorazowo przed wykonaniem badania technicznego samochodu. W przypadku braku tego dokumentu diagnosta Stacji Kontroli Pojazdów nie ma możliwości przeprowadzenia badania.

Jak uzyskać duplikat książki serwisowej/gwarancyjnej

Książka serwisowa/gwarancyjna (dalej książka S/G) nie jest potrzebna w żadnym urzędzie ale jest to również ważny dokument. W książce S/G odnotowywane są wszelkie naprawy serwisowe, naprawy gwarancyjne, przyznane rabaty itp. Znajdują się w niej również ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, zasad obsługi instalacji gazowej, telefony alarmowe, adresy partnerskich warsztatów serwisowych, a na warunkach gwarancji kończąc. Ponadto aktualna książka S/G jest istotnym dokumenty w momencie sprzedaży pojazdu - potencjalny nabywca z pewnością doceni fakt przeprowadzania corocznych przeglądów instalacji gazowej oraz innych serwisów lub napraw w profesjonalnym serwisie samochodowym takim jak nasz.

Cena wykonania duplikatu: 75,00 zł
Czas oczekiwania na duplikat: na miejscu lub do następnego dnia roboczego

Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu z zamontowaną instalacją gazową?

Kupując używany samochód oprócz sprawności technicznej pojazdu warto sprawdzić, czy sama instalacja gazowa jest sprawna. Można to ocenić chociażby przez jazdę próbną. Raczej nie poleca się kupowania kota w worku, np. kiedy sprzedawca sugeruje, że akurat mu się skończył gaz w zbiorniku... Oczywiście nie wszystko będziemy w stanie zweryfikować, ale najważniejsze żeby wg nas instalacja działała poprawnie. Pewne rzeczy mogą wyjść przy kontroli u mechanika, ale wszystkiego nie będziemy w stanie przewidzieć i niestety trzeba się z tym faktem pogodzić.

young man looking through magnifying glassWarto również sprawdzić pod kątem formalnym:

 • Czy instalacja została zarejestrowana w dowodzie rejestracyjnym,
 • Czy poprzedni właściciel posiada dokumenty tj. wyciąg ze świadectwa homologacji oraz atest fabryczny zbiornika LPG (których będzie od nas wymagał diagnosta na badaniu technicznym) i przekaże nam komplet tych dokumentów przy sprzedaży auta (a nie np. dośle za miesiąc, bo wtedy często się okazuje, że zostajemy z problemem na zawsze),
 • Czy zbiornik ma jeszcze ważną legalizację - można to sprawdzić albo na ateście zbiornika albo na tabliczce znamionowej zbiornika, znajduje się tam zawsze data produkcji i do kiedy jest ważny (każdy zbiornik ma legalizację na 10 lat, po tym okresie podlega konieczności ponownej legalizacji lub wymiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami).

Dobrze jest również ustalić jaka elektronika jest zamontowana w systemie LPG, chodzi o nazwę centrali sterującej - po tej informacji będziemy w stanie ustalić czy w naszym regionie znajdziemy warsztat, który będzie w stanie obsługiwać naszą instalację. Zdarza się, że kupując auto, zwłaszcza z innego regionu Polski lub zza granicy, w najbliższej okolicy nie będzie serwisu obsługującego dany układ gazowy, a wtedy mamy problem organizacyjny. Z najmniejszą drobnostką będziemy jeździć do innego miasta.

Przegląd instalacji LPG przed zakupem używanego samochodu

Kiedy już staniemy się użytkownikiem nowego pojazdu zasilanego LPG warto pojawić się w stacji obsługi, żeby ocenić faktyczny stan systemu i ewentualnie wykryć i usunąć drobne usterki, które po pewnym czasie mogą się przerodzić w poważniejszą awarię. Będziemy wtedy mogli w pełni cieszyć się naszym „nowym, starym” autem.

young man looking through magnifying glass

Czy instalacji gazowa LPG wymaga specjalnego oleju silnikowego?

Na rynku można kupić oleje silnikowe, które tytułują się jako dedykowane do silników zasilanych LPG. Jednakże do smarowania jednostki napędowej wystarczą oleje zalecane przez fabrykę, a przeznaczone do konkretnego typu silnika. Tak więc specjalny olej do silników z instalacją LPG, to raczej chwyt marketingowy aniżeli faktyczna potrzeba wynikająca z aspektów technicznych.

young man looking through magnifying glass

Instalację gazową w samochodzie z gwarancją. Czy mogę założyć LPG w nowym samochodzie?

Niestety wielu producentów uniemożliwia montaż instalacji gazowej w okresie gwarancyjnym samochodu pod groźbą utraty praw gwarancyjnych.  A z drugiej strony coraz częściej się zdarza, że podążając za wymaganiami klientów oferują nowe auta już z fabrycznie założoną instalacją gazową (np. Skoda, Opel, Hyundai, Mitsubishi, Chevrolet, Dacia, Fiat, Volkswagen), chociaż trzeba się wtedy liczyć z tym, że cena takiej instalacji jest zazwyczaj wyższa od cen rynkowych oferowanych w warsztatach zajmujących się typowo montażem systemów LPG.

Poza tym producenci samochodów starają się wprowadzić monopol na serwis takich instalacji zabezpieczając dostęp do cyfrowego sterownika gazu kodem dostępu. Serwis instalacji po okresie gwarancyjnym, czyli zazwyczaj po 2 latach jest trzykrotnie droższy niż w zakładach niezależnych.

Samochód z fabryczną instalacją LPG

Czasami warto przed zakupem auta u danego dealera skonsultować możliwość założenia instalacji do nowego auta. W niektórych przypadkach udaje się wynegocjować takie pozwolenie, dealer chcąc sprzedać auto robi ustępstwo i wskazuje zakład w którym można uzyskać pełną obsługę gwarancyjną, mimo że nie ma odgórnej zgody producenta na montaż instalacji gazowej. Może się to wiązać z pewnymi ograniczeniami, np. trzeba będzie serwisować samochód u dealera gdzie dokonaliśmy zakupu, ponieważ w innym serwisie danej marki mogą podważyć prawa gwarancyjne. Nasza firma posiada polisę ubezpieczeniową chroniącą nas samych oraz klienta przed skutkami utraty gwarancji.

Ecoboost: With EcoBoost's direct injection, fuel is injected into each cylinder of an engine in small, precise amounts. Compared to conventional port injection, direct injection produces a cooler, denser charge, delivering higher fuel economy and performance. (01/06/2008) (low resolution image)

Czy do silnika z bezpośrednim wtryskiem paliwa można założyć instalację LPG?

Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz szersza gama silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa do cylindra. Dlatego producenci instalacji gazowych stawiają duży nacisk na opracowywanie strategii i produktów do tego typu silników. Na tą chwilę w ofercie znajdziemy instalacje V generacji z ciekłym wtryskiem gazu (np. instalacje holenderskiej firmy Vialle, gdzie po przełączeniu na zasilanie gazowe auto działa już tylko na gazie) oraz instalacje IV generacji - sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej (te instalacje charakteryzują się tym, że łączą strategicznie pracę na paliwie gazowym uruchamiając w określonych cyklach dotryski benzyny - dla ochrony układu wtryskowego).

Oba rozwiązania łączy fakt, ze są opracowywane do konkretnych silników, czyli dobieramy je na podstawie kodu silnika. Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania uniwersalnych rozwiązań do tego typu silników ze względu na ryzyko bardzo szybkiego uszkodzenia układu wtryskowego.

young man looking through magnifying glass

Kupiłeś auto z zamontowaną instalacją LPG a poprzedni właściciel nie zarejestrował jej w dowodzie rejestracyjnym? Sprawdź robić.

Do zarejestrowania instalacji gazowej w Wydziale Komunikacji potrzebne są faktura  za montaż instalacji gazowej (na fakturze powinien być wpisany nr VIN oraz nr rejestracyjny pojazdu - jeśli auto jest już zarejestrowane z nr rejestracyjnym) oraz wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji, dlatego nasze działania powinny być ukierunkowane na odnalezienie wystawców tych dokumentów. Jeśli wiemy, który warsztat założył instalację gazową to mamy pół problemu z głowy, ale jeśli nie posiadamy tej informacji będzie trochę trudniej... po duplikat faktury należy udać się do firmy, w którym zamontowana była instalacja gazowa;

prośbę o duplikat wyciągu ze świadectwa homologacji, kierujemy do wystawcy dokumentu (właściciela homologacji) za pośrednictwem zakładu montażu. W tym celu należy: Udać się do zakładu, w którym zamontowana była instalacja. Jeżeli zdarzy się, że zakład, w którym montowaliśmy instalację gazową, już nie istnieje, prośbę kierujemy bezpośrednio do właściciela homologacji (wystawcy), który wyda duplikat wyciągu.

Jeśli nie wiemy gdzie instalacja była zamontowana pozostaje sprawdzić jakie podzespoły mamy zamontowane i szukać przedstawicieli regionalnych sprzedających dany osprzęt może za ich pośrednictwem uda się trafić do warsztatu, który będzie w sieci danego przedstawiciela (właściciela homologacji). Na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego dostępny jest spis właścicieli homologacji wraz z wykazem wszystkich warsztatów montujących.

atesty

Zgubiłeś atest na zbiornik LPG i nie możesz przejść badania technicznego. Przeczytaj jak go zdobyć.

Uzyskanie duplikatu atestu zbiornika możliwe jest jeśli zbiornik ma nie więcej niż 10 lat (czyli nie minął jeszcze okres jego legalizacji). Duplikat atestu zdobędziemy od producenta zbiornika (polecamy poradnik na stronie portalu gazeo.pl) lub z Transportowego Dozoru Technicznego. Duplikat możemy zamówić osobiście lub skorzystać z pośrednictwa np. warsztatu montującego. Pamiętajmy, że do zamówienia duplikatu należy dokładnie odczytać dane z tabliczki znamionowej zbiornika (znajduje się ona na każdym zbiorniku) i że w zależności od firmy czeka się na niego średnio 1-3 tygodnie. W każdym przypadku wystawienie duplikatu jest odpłatne.

Na wpis do dowodu rejestracyjnego mamy 30 dni – tak jak na wszelkie inne zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

Jaka końcówka do tankowania LPG w Europie?

W sumie, na całym świecie, mamy do wyboru aż 6 różnych systemów tankowania LPG: ACME, Bayonet, Włoski, Euroazjatycki, Euro connector i Koreańsko-Japoński. Na potrzeby podróżowania po Europie potrzebne nam będą 4 z 6 dostępnych na świecie końcówek. W dużym skrócie:

koncowki

 • ACME (końcówka belgijska) - oprócz Belgii, spodziewajmy się jej w Irlandii, Luksemburgu, zachodnich Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech;
 • Bayonet (końcówka holenderska) - spotkamy taką w części Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii, Islandii i Norwegii;
 • Włoska - najpopularniejsza w Europie (w tym w Polsce)
 • Euroazjatycka (końcówka rosyjska) - w Rosji i niektórych krajach poradzieckich - w wybranych miejscach na Białorusi i Ukrainie;
 • Euro connector - w Portugalii, ponieważ to rozwiązanie jest dopiero testowane i wdrażane

Ze znalezieniem i kupieniem LPG na Starym Kontynencie nie ma w zasadzie problemu i musielibyśmy wybrać nietypowy dla letnich wojaży kraj, by doświadczyć poważnych trudności. Takimi „rodzynkami” są: Finlandia, gdzie gaz, owszem, jest, ale nie dla użytkowników prywatnych, Islandia i Mołdawia. W Hiszpanii zaś publicznych stacji jest, według danych AEGPL (Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego) zaledwie 65, a korzystają z nich głównie taksówkarze. Sam fakt, że LPG występuje powszechnie to jednak niewiele i bardzo przydatna jest także wiedza na temat gęstości sieci stacji, ponieważ nie wszędzie występują one tak powszechnie jak w Polsce. Ilość i rozmieszczenie stacji w Europie możecie sprawdzić na stronie mylpg.eu

Lista krajów oraz rodzaj stosowanych końcówek w nawiasie: Albania (włoska), Austria (włoska), Belgia (ACME), Białoruś (rosyjska, włoska), Bośnia i Hercegowina (włoska), Bułgaria (włoska), Chorwacja (włoska), Czarnogóra (włoska), Czechy (włoska), Dania (bayonet), Finlandia (bayonet), Francja (włoska), Grecja (włoska), Hiszpania (włoska), Holandia (bayonet), Irlandia (ACME), Islandia (bayonet), Litwa (włoska), Luksemburg (ACME), Łotwa (włoska), Niemcy (ACME, bayonet, włoska), Norwegia (bayonet, włoska), Portugalia (włoska, euro connector), Rosja (rosyjska, włoska), Rumunia (włoska), Serbia (włoska), Słowacja (włoska), Słowenia (włoska), Szwajcaria (ACME, włoska), Szwecja (ACME, włoska), Turcja (włoska), Ukraina (rosyjska, włoska), Węgry (ACME, włoska), Wielka Brytania (bayonet), Włochy (włoska).

Po montażu instalacji gazowej ubywa nastąpił ubytek płynu chłodniczego. Co robić?

Ubytek płynu chłodniczego po montażu instalacji gazowej może się zdarzyć. Przede wszystkim nie należy wtedy panikować. Podczas wydawania samochodu po montażu instalacji gazowej informujemy naszych Klientów o konieczności monitorowania poziomu płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Jest to istotne zwłaszcza w pierwszym tygodniu od odbioru pojazdu.

Podczas montażu instalacji nasi montażyści wpinają się w układ chłodzenia aby wykorzystać płyn do ogrzania reduktora. Po montażu płyn jest uzupełniany, układ odpowietrzany, a samochód testowany. Jednakże odpowietrzenie układu nie następuje w ciągu, przysłowiowych, 5 minut. Potrzeba do tego czasu, a przede wszystkim przejechanych kilometrów.

Jeżeli w ciągu kilku pierwszych dni od montażu instalacji zauważysz spadek poziomu płynu chłodniczego to w pierwszej kolejności należy go uzupełnić, a następnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Jeżeli płynu przestanie ubywać oznacza to, że układ całkowicie się odpowietrzył i po uzupełnieniu ewentualnego braku mamy problem z głowy.

Jeżeli pomimo uzupełnienia płynu nadal go ubywa to wtedy należy bezzwłocznie zgłosić się do naszego serwisu – dzwoniąc uprzednio pod nr 32 47 26 596 wewn. 2 lub udać się do innego serwisu lub mechanika, który wykona diagnostykę pod kątem wycieku. Jeżeli okaże się, że wyciek jest spowodowany przez połączenia instalacji gazowej wtedy należy zgłosić się do naszego serwisu (po uprzednim umówieniu się na termin). Jeżeli problem nie leży po stronie połączeń instalacji gazowej to można go usunąć na własną rękę – nie zalecamy tego rozwiązania jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, w innym serwisie lub u innego mechanika.

UWAGA: W przypadku stwierdzenia faktycznego wycieku płynu chłodniczego, po wykonanej naprawie układu należy ponownie monitorować poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Zwłaszcza w pierwszych dniach po naprawie, a profilaktycznie co kilka dni w okresie miesiąca aby mieć 100% pewności, że usterka została usunięta.

UWAGA: Jeżeli w ciągu kilku dni od montażu w zbiorniczku wyrównawczym nie będzie w ogóle płynu lub jeżeli silnik zacznie mieć tendencję do przegrzewania się, uruchamiać się będą wentylatory itp. to wtedy należy bezzwłocznie zgłosić się do naszego serwisu dzwoniąc uprzednio pod nr 32 47 26 596 wewn. 2 nie kontynuując dalszej jazdy, a my odholujemy pojazd do naszego serwisu na nasz koszt.

Z czego składa się instalacja LPG

Instalacja gazowa w samochodzie nie ma jednej, sztywno określonej budowy. W zależności od specyfikacji samochodu, a konkretnie silnika, może się składać z większej bądź mniejsze ilości elementów. Dodatkowymi elementami instalacji są np. lubryfikacja, czy emulator benzyny. W wersji podstawowej jednak taka instalacja zawiera:

zczegoskladasieinstalacjalpg

 1. Zbiornik - Może być toroidalny montowany w miejscu koła zapasowego dzięki czemu można zachować całe dostępne miejsce w bagażniku. Pojemność takiego zbiornika wynosi od 28 do około 39 litrów gazu. Drugą możliwością jest zbiornik w kształcie walca – również montowany w bagażniku. Pojemność tego typu zbiorników osiąga nawet 120 litrów. Trzecią opcją jest zbiornik montowany pod samochodem – tego typu zbiorniki są dopasowywanie indywidualnie do każdego typu samochodu oraz preferencji klienta.
 1. Wlew - Jak sama nazwa wskazuje służy do napełniania zbiornika J Wlewy mogą być montowane w różnych miejscach. Najpopularniejsze miejsca to w klapce wlewu benzyny oraz zderzaku. Zdarzają się także inne miejsca ale my praktykujemy wcześniejsze dwa rozwiązania.
 1. Wielozawór - Jak sama nazwa wskazuje łączy ze sobą kilka zaworów. Precyzyjnie jest to zespól zaworów zapewniający prawidłowe i bezpieczne użytkowanie instalacji. Odpowiada za niedopuszczenie do przepełnienia zbiornika i umożliwienie przepływu paliwa w kierunku silnika.
 1. Reduktor - Odpowiada za przejście gazu ze stanu ciekłego w stan gazowy. W tym celu paliwo jest ogrzewane przez gorący płyn z układu chłodzenia silnika.
 1. Wtryskiwacze - Dzięki wtryskiwaczom silnik otrzymuje odpowiednią do aktualnego zapotrzebowania dawkę paliwa. W przypadku większości samochodów z powodzeniem można stosować to rozwiązanie, będące zminiaturyzowaną wersją elektrozaworów gazowych. Są jednak pojazdy (z reguły bardziej skomplikowane), w których zastosowanie prostych rozwiązań nie jest możliwe.
 1. Sterownik cyfrowy - Jego zadaniem jest sterowanie działaniem całej instalacji gazowej, korekcja składu mieszanki, odczyt danych z czujników, podgrzewanie wtryskiwaczy itp. Najnowocześniejsze sterowniki posiadają bardzo rozbudowane funkcje, których nie sposób opisać w kilku zdaniach.
 1. Przełącznik benzyna-gaz - Jak sama nazwa wskazuje jest to przełącznik paliwa. Miejsce zamontowania zależy od preferencji klienta. Najnowsze, cyfrowe przełączniki spełnia szereg funkcji od wyboru i sygnalizacji optycznej oraz akustycznej trybu pracy po wskazywanie poziomu gazu w samochodach z instalacją przystosowaną do zasilania układu napędowego alternatywnym źródłem zasilania, jakim jest paliwo gazowe.
 1. Filtry fazy lotnej oraz płynnej - Jak to filtry są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń z paliwa. Najczęściej spotyka się, że są zamontowane w niedalekim sąsiedztwie reduktora
 1. Sensor ciśnienia gazu - To inaczej czujnik podciśnienia. Może być montowany oddzielnie lub połączony z sterownikiem cyfrowym. Jest niezbędny do prawidłowej pracy każdego silnika. Odpowiada za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia paliwa. W samochodach bez instalacji gazowej także występują tego typu sensory.

W te, wyżej wymienione, elementy wyposażona jest każda instalacja gazowa, natomiast poszczególne generacje posiadają jeszcze charakterystyczne dla siebie elementy, których w tym miejscu nie opisujemy.

polskaczywloskainstalacjagazowa

Instalacja LPG włoskiego czy polskiego producenta?

Najczęstszym dylematem przy wyborze instalacji gazowej jest określenie producenta - lepiej wybrać polskiego, czy włoskiego? Włosi od dłuższego czasu zajmują się produkcją instalacji gazowych. Obecnie oferowane produkty to w większości przypadków kompletne rozwiązania technologiczne, czyli listwa wtryskiwaczy, reduktor, sterownik, a w niektórych przypadkach także zbiornik wraz z oprzyrządowaniem.

Jednakże wraz ze wzrostem zainteresowania adaptacją samochodów do zasilania paliwem LPG również polskie firmy oferują ciekaw i wcale nie gorsze konfiguracje. Niejednokrotnie możliwości, chociażby urządzeń sterujących, są znacznie szerze niż ich włoskich odpowiedników. Obecnie szereg polskich firm posiada w swojej ofercie kompletne kity do instalacji LPG.

Niestety... nie wszystkie komponenty oferowane przez producentów (zarówno polskich jak i włoskich!) charakteryzuje odpowiednia jakość. Dotyczy to zwłaszcza części mniej znanych producentów, które przyciągają klientów niższą ceną. Ponadto należy pamiętać o tym, że nie ma części uniwersalnych, które równie dobrze działają w każdym samochodzie, z każdym silnikiem i niezależnie od zużycia samochodu.

Świadomość tego, że każda instalacja powinna być dobrana i zabudowana w sposób indywidualny to bardzo ważny aspekt naszej codziennej pracy. W tym miejscu zalecamy zdać się na nasze doświadczenie. Przed zamontowaniem każdej instalacji analizujemy każdy samochód pod kątem najbardziej optymalnego dobrania podzespołów. Aby nie być gołosłownym przypominamy, że na tak dobrane i zainstalowane w naszej firmie instalacje gazowe honorowane udzielamy aż 5 letnią gwarancją.

Jakie są oszczędności wynikające z instalacji LPG

Wliczając wszystkie koszty związane z montażem i obsługą samochodu z zamontowaną instalacją gazową jest to realna oszczędność od 40 do 60%. Bardzo ważne jest aby podczas obliczeń uwzględnić zmienność cen paliw. Powyższy poziom oszczędności wyliczamy według poniższego wzoru:

portfelŚrednia cena 1 litra benzyny 95 - 4,58 zł
Średnia cena 1 litra LPG - 1,99 zł

Średnie spalanie samochodu na 100 km = 8 litrów benzyny 95 (koszt: 36,64 zł)
Średnie spalanie gazu na 100 km =  9,5 litra LPG (koszt: 18,90 zł)

Oszczędność na 100 km = 17,74 zł (48%)

Podane ceny paliw na podstawie średnich, detalicznych cen paliw w Polsce wg serwisu e-petrol.pl z dnia 19.03.2018r.

zbiornikTypy zbiorników LPG w samochodzie

Obecnie podczas montażu instalacji gazowej stosuje się dwa typy zbiorników: toroidalne montowane we wnęce koła zapasowego oraz zbiorniki cylindryczne montowane w przestrzeni bagażowej. Pojemność zbiornika toroidalnego jest uzależniona od gabarytów wnęki koła zapasowego lub ilością miejsca pod samochodem - jeżeli tam znajdowało się koło zapasowe. Zazwyczaj jednak pojemność tych zbiorników waha się w granicach od 34 do 75 litrów. W przypadku zbiorników cylindrycznych mamy większe możliwości ponieważ tutaj ogranicza nas tylko przestrzeń bagażowa jaką jesteśmy w stanie poświęcić na zabudowę zbiornika. Pojemność tych zbiorników waha się od 20 do aż 230 litrów.

eco

Jak LPG wpływa na środowisko

Jak wskazują badania, stosowanie paliwa gazowego wiąże się z o wiele mniejszą emisją substancji toksycznych do atmosfery niż w przypadku paliwa benzynowego. W przypadku stosowania napędu gazowego redukcja zanieczyszczeń może osiągnąć około: 60% w przypadku tlenku węgla (CO), 50% w przypadku węglowodorów i tlenku azotu (HC, Nox) oraz 10% w przypadku dwutlenku węgla (CO2).

Jako że w związku z zanieczyszczeniem atmosfery dochodzi do degradacji środowiska naturalnego, zaczęto zwracać większą uwagę na ilość toksycznych składników, znajdujących się w spalinach samochodowych. Ilość wyżej wspomnianych substancji jest ściśle określona przez przepisy i nie może przekraczać granicznych wartości.

W wypadku starszych modeli samochodów, kwestie ekologiczne odgrywają bardzo dużą rolę. We Włoszech zwyczajowo organizuje się specjalne promocje, które umożliwiają refundację kosztów montowanej w starszych samochodach instalacji LPG. Promocja ta wiąże się z następującymi kosztami: 50 % kosztów instalacji LPG pokrywa państwo, 20% wartości znajduje się po stronie producentów, a 10% wynosi warsztat montujący.

stoper

Ile czasu trwa montaż instalacji LPG?

Czas montażu instalacji gazowej zależy od typu silnika oraz ogólnego stanu technicznego pojazdu. Przewidywalne czasy montażu instalacji w naszej firmie wynoszą 2 dni robocze dla samochodów z silnikiem 3 oraz 4 cylindrowym, a w przypadku samochodów z silnikiem 5, 6 i 8 cylindrowym czas ten może się wydłużyć.

questionJaką instalację LPG wybrać?

Odpowiadając krótko na pytanie - to zależy 🙂 Nie ma złotego środka jeżeli chodzi o wybór instalacji gazowej ponieważ do każdego samochodu należy podejść w sposób indywidualny - to podstawowa i kluczowa zasada o której często się zapomina. Obecnie mamy dostęp do różnego rodzaju technologi różnych producentów. Jedne rozwiązania są tańsze, a drugie droższe. Jednakże stosowanie kompletnych kitów jednego producenta wcale nie zapewnia komfortowego, a przede wszystkim bezawaryjnego funkcjonowania instalacji i należy o tym pamiętać. Oczywiście instalacja powinna przede wszystkim być odpowiednia dla danego typu silnika ale na tym powinno zakończyć się analogiczne myślenie.

W naszej firmie bazujemy na doświadczeniu. Jesteśmy w stanie dobrać takie podzespoły, które zoptymalizują działanie instalacji w niemal każdym samochodzie. Nie stosujemy rozwiązań ad hoc tylko stosujemy te przez nas sprawdzone. Tak dobrana, odpowiednio skonfigurowana i poprawnie zamontowana instalacja będzie służyć przez lata.

Jak obsługujemy zlecenia w AutoMix?

Poniższy schemat przedstawia obsługę zlecenia montażu instalacji gazowej. Praktycznie każde zlecenie - także serwisowe - obsługiwane jest w podobny sposób. Różnice pomiędzy obsługą zlecenia montażu, a serwisu są kosmetyczne.

timeline-small

Przygotowaliśmy specjalną stronę - montaż instalacji krok po kroku - gdzie znajdują się dokładnie rozpisane wszystkie kroki jakie przechodzimy wraz z klientem podczas obsługi zlecenia. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tym szczegółowym opisem. Pozwoli to lepiej zrozumieć specyfikę naszej pracy.

serwis-oczekiwanie

Jak przygotować samochód do montażu instalacji LPG?

Generalnie nie wymaga się od klienta żadnych specjalnych przygotowań samochodu przed montażem instalacji gazowej. Wszystkie czynności wykonujemy my jako zakład montujący instalację LPG w samochodzie klienta. Czynności te dotyczą zazwyczaj sprawdzenia ogólnej kondycji silnika oraz układu elektronicznego sterującego jego pracą. Przed montażem dobrą praktyką ze strony klienta jest opróżnienie bagażnika samochodu ze zbędnych rzeczy ponieważ to tam będzie montowany zbiornik paliwa gazowego.

klucze

Jak użytkować samochód z instalacją LPG?

W zasadzie użytkowanie samochodu z instalacją gazową nie różni się od użytkowania samochodu bez takiej instalacji. Należy jednak przestrzegać dwóch ważnych zasad. Po pierwsze w zbiorniku benzynowym powinno się zawsze znajdować paliwo w ilości minimum 1/4 pojemności zbiornika. Pozwoli to na zabezpieczenie pompy paliwa przed uszkodzeniem. Po drugie należy bezwzględnie wykonywać okresowe przeglądy instalacji gazowej nawet jeżeli nie zmieniła się jej funkcjonalność.

oskp

Przegląd rejestracyjny pojazdu z zamontowaną instalacją gazową został określony odpowiednim rozporządzeniem ministra (ustawa) i obecnie kosztuje 162,00 zł na terenie całego kraju w każdej stacji kontroli pojazdów.

Pamiętaj, że wykonując przegląd rejestracyjny w naszej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów uzyskujesz aż 20% rabatu na okresowy przegląd instalacji gazowej w naszej firmie.

pistoletySugerujemy aby tankować gaz na sprawdzonych, markowych stacjach paliw, a raczej starać się unikać stacji lokalnych o wątpliwej reputacji. Teoretycznie gaz powinien być wszędzie taki sam ale niestety nie jest. Największe stacje w Polsce dbają o swoją markę i nie pozwolą sobie na oferowanie słabszego jakościowo paliwa. Na mniejszych stacjach może być różnie. Należy też pamiętać, że gaz tankowany poza granicami naszego kraju może różnić się jakościowo od krajowego. Najczęściej klienci narzekają na jakość gazu tankowanego na Chorwacji, krajach bałkańskich, Rumunii oraz Ukrainie.

Gorszej jakości gaz może spowodować, że samochód utraci część swojej mocy, zacznie szarpać, przerywać lub zapali się kontrola „check engine” sugerująca ubogi skład mieszanki. W ekstremalnych przypadkach zatankowany gaz może być „brudny”, co może doprowadzić do uszkodzenia wtrysków ale są to przypadki niezwykle skrajne.

silnik

Oferujemy montaż instalacji gazowych w prawie wszystkich samochodach, bez względu na producenta, czy markę.

Wyjątek stanowią jednak niektóre silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa takich producentów jak na przykład Mercedes z oznaczeniem CGI (ang. Charged Gasoline Injection) oraz BMW z oznaczeniem HPI (ang. High Pressure Injection). Generalnie silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa są, na chwilę obecną oprócz wyżej wymienionych marek nie stanowią dla nas żadnych problemów.

lpgLPG (skrót od ang. Liquefied Petroleum Gas) (znany jako propan-butan), gazol to mieszanina propanu i butanu. Używany jako gaz, ale przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem jest cieczą. Należy do najbardziej wszechstronnych źródeł energii. Stosowany jest głównie jako: paliwo do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych (np. promienników gazowych, nagrzewnic), źródło zasilania domowych kuchenek gazowych, grilli gazowych, kuchenek turystycznych, taboretów gastronomicznych, paliwo silnikowe – autogaz, paliwo stosowane w czasie wykonywania prac dekarskich, instalacyjnych, obróbki i cięcia metali, paliwo w systemach kogeneracji i mikrokogeneracji, paliwo w przemysłowych procesach produkcyjnych – np. w fabrykach ceramiki, cegielniach oraz jako gaz nośny do kosmetyków w aerozolu. LPG został otrzymany po raz pierwszy w 1910 r. przez doktora Waltera Snellinga. W handlu pojawił się po raz pierwszy w roku 1912 – sprzedawany był jako wygodne i bezpieczne paliwo do przenośnych kuchenek gazowych.

LPG uzyskiwany jest jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej i ze złóż gazu ziemnego, zwykle na początku uruchamiania nowego odwiertu. Niezależnie od źródła pochodzenia, wymagania co do właściwości LPG są określane jednolicie. Aktualnie w polskim systemie normatywnym funkcjonują dwie normy charakteryzujące właściwości fizykochemiczne LPG w zależności od jego zastosowania, tj.:

PN-C-96008 „Przetwory naftowe. Gazy węglowodorowe. Gazy skroplone C3-C4” – normę tę stosuje się do gazów skroplonych C3–C4 stosowanych jako podstawowy surowiec do dalszej przeróbki chemicznej, również jako gaz opałowy dla gospodarstw domowych, przemysłu i turystyki,

PN-EN 589 „Paliwa do pojazdów samochodowych. LPG. Wymagania i metody badań” – w normie tej podano wymagania i metody badań paliwa silnikowego LPG (skroplonego gazu węglowodorowego) będącego w sprzedaży i dystrybucji, dotyczy to LPG używanego w samochodach z silnikami dostosowanymi do tego paliwa.

LPG w temperaturze pokojowej przy normalnym ciśnieniu ma postać gazu. Ulega on skropleniu w temperaturze pokojowej gdy ciśnienie wynosi od 2.2 do 4 atm. Do butli jest pompowany przy ciśnieniu rzędu 6 atm. Butle, w których się go przechowuje i transportuje, napełnia się zwykle do 80% lub 85% objętości, aby uniknąć rozerwania butli przez rozszerzającą się przy zmianie temperatury ciecz.

swiecaSpalanie gazu LPG przebiega w wyższej temperaturze niż w przypadku benzyny, dlatego świeca zapłonowa potrzebuje większego napięcia do wytworzenia iskry. Sama konstrukcja świecy przeznaczonej do układów zasilania LPG nieco różni się od świecy, którą stosuje się w przypadku zwykłych benzyniaków. Kolejną różnicą po większym napięciu wymaganym do wytworzenia iskry jest fabrycznie ustawiona mniejsza przerwa pomiędzy elektrodami, niż ma to miejsce w przypadku świec zapłonowych do silników benzynowych. Korpus świecy i elektrody zbudowane są także z bardziej wytrzymałych materiałów.

Jednak nawet jeśli ktoś zdecyduje się na używanie takich świec, równie często należy kontrolować ich stan i niezwłocznie wymieniać w przypadku zużycia. Prawidłowo pracująca świeca zapłonowa nabiera rudawo-brązowego koloru wokół elektrody. Jednak nawet jeśli świeca ma prawidłowy kolor, należy ją wymieniać zgodnie z zaleceniami instalatorów układów gazowych.

W przypadku doboru świec zapłonowych warto zaufać opinii specjalistów, którzy trudnią się instalowanie układów gazowych w autach. Mają oni doświadczenie z silnikami, w których stosuje się różne elementy układu zapłonowego i na podstawie obserwacji mogę doradzić, które świece są godne polecenia.

Nie zawsze zaleca się stosowanie świec zapłonowych specjalnie przeznaczonych do silników z układem LPG. W niektórych przypadkach wystarczą standardowe świece, których przerwa pomiędzy elektrodami zostaje zmniejszona. Zaleca się także stosowanie świeć o innej wartości cieplnej niż te stosowane przez producentów do silników zasilanych benzyną. Odradza się natomiast stosowanie świec wieloelektrodowych.

lampkaZdecydowanie tak! Droższe elementy instalacji gazowej zapewniają bardzie precyzyjną i niezawodną pracę instalacji gazowej. Czasami oszczędność kilkuset złotych może mieć duże przełożenie na funkcjonowanie instalacji oraz komfort jej użytkowania.

Dlaczego, konkretnie, warto dopłacać di droższych komponentów? Odpowiedź jest prosta. Droższe elementy są po prostu mniej awaryjne od tańszych. Jest to spowodowane ich lepszym dopasowaniem do danego silnika oraz lepszym jakościowo wykonaniem. Oszczędność kilkuset złotych na etapie montażu może w przyszłości okazać się błędem ponieważ w przypadku tanich instalacji gazowych musimy liczyć się z częstszymi wizytami w serwisie.

Przypominamy, że oferujemy naszym klientom możliwość kredytowania lub spłaty montażu instalacji w ratach. Szczegóły naszej oferty dostępne są w zakładce: systemy ratalne i kredyty.

zakazW teorii montaż używanego układu zasilania gazem jest jak najbardziej możliwy.  Pytanie powinno jednak brzmieć, czy takie praktyki są bezpieczne i zgodne z prawem? Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE. Zbagatelizowanie zakazu ponownego wykorzystania instalacji LPG oznacza poważne konsekwencje.

Używana instalacja gazowa może się okazać grą w rosyjską ruletkę. Sprawność instalacji można zweryfikować dopiero po jej zamontowaniu, co oznacza, że w momencie zakupu używanej instalacji LPG nie można być pewnym, że będzie działać poprawnie. Lista prawdopodobnych usterek jest długa i może być bardzo kosztowna – często wykluczająca opłacalność takiej inwestycji.

Zasadniczy problem pojawi się również podczas wbijania nowego sposobu zasilania do dowodu rejestracyjnego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku wyraźnie mówi, że instalacja gazowa jest jednym z elementów w pojeździe, który bezwzględnie nie może podlegać ponownemu montażowi. Przepis absolutnie zabrania zakładania używanych instalacji LPG i tym samym wyklucza możliwość wprowadzenia właściwej adnotacji do dokumentów pojazdu.

Ponadto podczas wbijania instalacji do dowodu rejestracyjnego, dane z homologacji są wprowadzane do systemu. Gdy urzędnik za pośrednictwem programu komputerowego wykryje próbę legalizacji używanego układu, sprawa z całą pewnością nie rozejdzie się po kościach i znajdzie swój finał w prokuraturze. Właściciel pojazdu zostanie oskarżony o fałszerstwo i poświadczenie nieprawdy.

Wokół tego, czy używanie LPG jest bezpieczne czy też nie narosło sporo mitów i legend. Gaz w samochodzie tankowany jest do specjalnych butli, które są znacznie mocniejsze niż tradycyjne zbiorniki na benzynę. Nawet podczas bardzo mocnych zderzeń butla wypada z rozbitego samochodu nienaruszona.

safeButle są również wyposażone w specjalne zawory uniemożliwiające wyciek autogazu nawet wówczas, gdy przy pracującym silniku uszkodzeniu ulegną przewody transportujące gaz w stanie ciekłym. W Polsce przepisy bezpieczeństwa są bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Europy. Nakazują one bowiem oprócz standardowego badania butli wynikającego z regulaminu ECE 67 R 01 wykonywanego przez samego producenta także badanie przez Transportowy Dozór Techniczny. Urzędnik tej instytucji dokonuje szczegółowej kontroli jakości i wydaje dopuszczenie butli gazowej do eksploatacji na 10 lat. Po tym czasie niezbędne jest badanie techniczne i po pomyślnym jego przejściu ponowne zezwolenie wydawane jest na dalsze pięć lat. W efekcie najczęściej butle po upływie przepisowych 10 lat wymieniane są na nowe wraz z zaworami, dlatego nawet stare samochody w Polsce wyposażone są w nowe zbiorniki na autogaz.

W badaniach dotyczących zbiorników LPG przeprowadzane także próby przestrzelenia zbiornika napełnionego gazem. Testy takie pokazały, że nawet jeśli pocisk był w stanie przebić ściankę butli, to otwór na skutek mocnego oszronienia szybko był czopowany i wyciek gazu był praktycznie zupełnie zatrzymany. W przypadku pożaru samochodu uruchamiany jest zawór bezpieczeństwa. Podczas bardzo dużego wzrostu temperatury w butli otwiera się on i wypuszcza część gazu do ustabilizowania ciśnienia, po czym zamyka się i hamuje dalszy wyciek. Ryzyko eksplozji butli z gazem jest o wiele mniejsze niż zbiornika na tradycyjne paliwo.

Czy instalacja gazowa może wybuchnąć podczas wypadku?

Ryzyko eksplozji zbiornika z gazem LPG jest o wiele mniejsze niż baku na tradycyjne paliwo. Nawet w ekstremalnych sytuacjach wywołanych pożarem systemy zabezpieczające zbiornik przed gwałtownym wzrostem ciśnienia powinny uchronić auto przed wybuchem.

testSamochody zapalają się z reguły od rozlanego przy zderzeniu paliwa. Służby ratownicze nie odnotowują spektakularnych zdarzeń towarzyszących wypadkom samochodów z LPG. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne i zabezpieczenia czynią je znacznie bezpieczniejszymi od tradycyjnych układów benzynowych. Do wybuchu gazu w instalacjach LPG dochodzi niezwykle rzadko i to najczęściej na skutek nieszczelności systemu w autach pozostawionych w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak garaże i podziemne parkingi.

Jeśli zaparkowaliśmy w garażu zamkniętym, podziemnym - co w przypadku niektórych spółdzielni jest zakazane, ale nagminnie łamane - i czujemy gaz obok naszego samochodu, wypchnijmy nasze auto bez odpalania na zewnątrz. Dopiero na wolnej przestrzeni przekręćmy kluczyk i udajmy się do renomowanego serwisu, by zrobił przegląd naszej instalacji

Przeprowadzono już szereg testów, które potwierdzają wysokie bezpieczeństwo zbiorników LPG. Poniżej linki do filmów z przeprowadzonych testów:

Crash test - zobacz
Test balistyczny - zobacz
Próba ogniowa - zobacz

question

Zastanawiasz się czy gaz niszczy silnik?

To, że gaz niszczy silnik możemy bez wątpienia zakwalifikować jako mit lub jedną z obiegowych opinii. Problemy samochodów wyposażonych w instalację LPG biorą się zazwyczaj z dwóch podstawowych powodów: nieprawidłowo dobranej lub nieprawidłowo zamontowanej instalacji gazowej. Trzecim powodem może być kiepski stan ogólny samochodu.

Jeżeli prawidłowo zostaną dobrane komponenty instalacji gazowej, prawidłowo zostaną zamontowane i precyzyjnie wyregulowane to mamy gwarancję bezawaryjnej eksploatacji silnika przy zachowaniu normalnych czynności obsługowych (wymiany olejów, filtrów, świec zapłonowych, czyszczenia i regulacji). Ważne jest też dbanie o stan ogólny samochodu i podzespołów nie związanych bezpośrednio z instalacją LPG.

Każdy mit ma swoje podłoże i logiczne uzasadnienie, jednak w wielu przypadkach stereotypy powstałe wokół autogazu straciły znacznie lub wręcz całkowicie na aktualności. Dzięki postępowi technologicznemu (systemy sekwencyjnego wtrysku gazu) i jakościowemu, problemy znane 10 lat temu w większości przestały istnieć. Zamiast powtarzać i utrwalać zasłyszane kiedyś historie, opowiadane przez rozgoryczonych złymi doświadczeniami kierowców, wyróbmy w sobie pozytywne nawyki (regularne kontrolowanie stanu silnika), a wtedy nic w naszym samochodzie nie strzeli i się „od gazu” nie zepsuje, a już na pewno nie wybuchnie. Odpowiedni dobór, montaż i serwis instalacji w zupełności wystarczą, aby większość z opisanych stereotypów nigdy nie znalazła potwierdzenia.

atesty

Zbliża się koniec ważności atestu zbiornika lpg?

Pierwsza a nich to wykonanie badania zbiornika w terenowym oddziale Transportowego Dozoru Technicznego. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt wykonania badań, a wadą z kolei krótki czas przedłużenia ważności (max. 2 lata).

Drugim rozwiązaniem jest wymiana zbiornika na nowy przez co uzyskuje się możliwość eksploatacji pojazdu z zasilaniem LPG przez kolejnych 10 lat, wadą jest wyższy poniesiony koszt związany z wymianą oraz zakupem nowego zbiornika.

LPG JESZCZE TAŃSZY NA NASZEJ STACJI TYLKO 2,75zł


Przed nami trudne czasy wszystko drożeje ale na szczęście jest jeszcze coś co tanieje

TYLKO DO KOŃCA STYCZNIA INSTALACJA LPG W STAREJ CENIE

Scroll Up