Czy można montować używane elementy instalacji gazowej?

WYCENA INSTALACJI LPG

Czy można montować używane elementy instalacji gazowej? Dlaczego tego nie polecamy?

Czy można montować używane elementy instalacji gazowej

Czy można montować używane elementy instalacji gazowej LPG? W teorii montaż używanego układu zasilania gazem jest jak najbardziej możliwy.  Pytanie powinno jednak brzmieć, czy takie praktyki są bezpieczne i zgodne z prawem? Odpowiedź jest jednoznaczna – NIE. Zbagatelizowanie zakazu ponownego wykorzystania instalacji LPG oznacza poważne konsekwencje.

Używana instalacja gazowa może się okazać grą w rosyjską ruletkę. Sprawność instalacji można zweryfikować dopiero po jej zamontowaniu, co oznacza, że w momencie zakupu używanej instalacji LPG nie można być pewnym, że będzie działać poprawnie. Lista prawdopodobnych usterek jest długa i może być bardzo kosztowna – często wykluczająca opłacalność takiej inwestycji.

Zasadniczy problem pojawi się również podczas wbijania nowego sposobu zasilania do dowodu rejestracyjnego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku wyraźnie mówi, że instalacja gazowa jest jednym z elementów w pojeździe, który bezwzględnie nie może podlegać ponownemu montażowi. Przepis absolutnie zabrania zakładania używanych instalacji LPG i tym samym wyklucza możliwość wprowadzenia właściwej adnotacji do dokumentów pojazdu.

Ponadto podczas wbijania instalacji do dowodu rejestracyjnego, dane z homologacji są wprowadzane do systemu. Gdy urzędnik za pośrednictwem programu komputerowego wykryje próbę legalizacji używanego układu, sprawa z całą pewnością nie rozejdzie się po kościach i znajdzie swój finał w prokuraturze. Właściciel pojazdu zostanie oskarżony o fałszerstwo i poświadczenie nieprawdy.

Jeżeli jesteś zainteresowany wyceną instalacji LPG do Twojego samochodu, kliknij w poniższy przycisk.

WYCENA INSTALACJI LPG