OFERTA SPECJALNA
JESIENNA
PROMOCJA
10 X 0% bez kosztów i odsetek
oraz RABTAT
Teraz od każdej wyceny odejmujemy aż 1001 zł
Opel Crossland X LPG. Opel jest dość nietypowym producentem samochodów, bo pomimo iż wywodzi się z Niemiec, to później większościowe udziały firmy zostały wykupione przez amerykański koncern General Motors, a aktualnie należy do francuskiej grupy PSA. W dzisiejszym odcinku zajęliśmy się reprezentantem tej marki w segmencie samochodów typu SUV, a konkretniej Oplem Crossland X 1.2 Turbo 110 KM w wersji wyposażenia Elite. W nasze ręce dostaliśmy egzemplarz z 2019 roku, w którym to zostanie zamontowana instalacja gazowa.
Ten Opel różni się od innych modeli niemieckiego producenta przede wszystkim ze względu na wysokość zawieszenia, która przekłada się na doskonałą widoczność za kierownicą. Jeśli chodzi o przód tego miejskiego crossovera, to prezentuje się on bardzo nowocześnie, nie zabrakło na nim także charakterystycznego symbolu z błyskawicą. Pod maską pracuję jednostka z bezpośrednim wtryskiem benzyny i turbodoładowaniem, która ma pojemność 1.2 litra i generuje moc 110 koni.
Montaż instalacji lpg w tym samochodzie jest o tyle korzystny, iż w miejscu wlewu paliwa znajduję się wystarczająca ilość przestrzeni do umieszczenia pełnego złącza. Przechodząc do bagażnika, to nie zachwyca on pojemnością, ale jest dość funkcjonalny bo w jego dolnej części mieści się 47 litrowy zbiornik toroidalny, przy czym zatankować będziemy mogli 38 litrów lpg i tym samym pokonać dystans około 450 kilometrów. Wnętrze nowego Opla charakteryzuje się wysokim stopniem ergonomii i bardzo dokładnym spasowaniem elementów.
Przejdźmy jednak do kwestii najważniejszej, która intryguje wszystkich kierowców, a więc spalanie lpg. Prezentowany Crossland X spala około 9 litrów benzyny w cyklu mieszanym. Montaż instalacji lpg pozwolił na zmianę wyników litrażowania na 8.5 litra gazu plus 1.1 litra benzyny na 100 km.
Właściciel oprócz oszczędnej jazdy (bo przypomnijmy, że cena lpg jest sporo niższa niż czystej benzyny) uzyskuje także 5 letnią gwarancję na zamontowaną w jego samochodzie instalację lpg. Przełączanie pomiędzy paliwami jest proste i intuicyjne, ale co najważniejsze nie czuć żadnej różnicy pomiędzy jazdą na lpg i na benzynie. Oznacza to, ze tego typu instalacje gazowe bardzo dobrze spisują się w takich samochodach.
Crossland X został stworzony do jazdy miejskiej i świetnie się w tym aspekcie spisuje. Modne i nowoczesne crossovery praktycznie całkowicie wyparły minivany. Czy to dobrze, czy może wręcz przeciwnie oceni rynek i konsumenci.
Jak zmiana głównego paliwa przekłada się na koszty eksploatacji pojazdu? Instalacja gazowa przynosi nam oszczędności około 22 zł na każde 100 przejechanych kilometrów. Tym samym, jak łatwo przekalkulować paliwo typu gaz lpg pozwoli nam na zaoszczędzenie 2200 złotych po 10 tys. km. W praktyce przekładając to na koszt instalacji gazowej okazuje się, że montaż instalacji lpg zwróci się po pokonaniu dystansu około 20-25 tys. km.
Jak więc widzimy w tym przypadku instalacja gazowa cena nie gra tak dużej roli. Przykładowo jeśli kierowca będzie robił rocznie przebiegi w wysokości 10 tys. km, to dodając aspekt lpg cena okazuję się, że już po dwóch latach jego inwestycja w pełni się zwróci. Tego typu kalkulacja jest wystarczającym dowodem na opłacalność systemu jakim są instalacje lpg w samochodach typu Opel Crossland X.