Nagar w silniku – jak sobie z tym poradzić?

Nagar w silniku – jak sobie z tym poradzić?. Jednym z większych i poważniejszych problemów współczesnych samochodów jest problem odkładającego się nagaru w układzie dolotowym silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Obecność nagaru pogarsza pracę silnika, a także może prowadzić do wystąpienia poważnych usterek. W tym artykule dowiesz się skąd pojawia się nagar i w jaki sposób można zapobiec jego nawarstwianiu.

WYCENA INSTALACJI LPG

Skąd bierze się nagar?

Pojawienie się nagaru może wiązać się z różnymi czynnikami. Ten problem dotyczy niemal każdego typu silnika spalinowego – zarówno diesla, benzynowego czy też wolnossącego czy turbo. Nagar pojawia się w przypadku nieidealnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej.

W jednostkach benzynowych, w których zasilanie odbywa się poprzez użycie bezpośredniego wtrysku paliwa, jednym z powodów pojawiania się nagaru na zaworach wylotowych jest sposób dostarczania paliwa. Benzyna w takich przypadkach bowiem trafia bezpośrednio do komory, przez co nie obmywa zaworu.

Efektem tego zjawiska jest gromadzenie się nagaru w jego okolicach, co może doprowadzić do ograniczonego dostępu do powietrza. Wszystkie te zjawiska składają się na nieprawidłowe spalanie mieszanki.

Problem odkładania się nagaru w układzie silnika dotyczy przede wszystkim samochodów eksploatowanych w trybie miejskim. Niskie obroty, niskie temperatury pracy silnika czy jego niedogrzanie – to dodatkowe czynniki, które mają związek z tym zjawiskiem. Do innych można zaliczyć:

  • stary olej obecny w silniku
  • korzystanie z mało fachowych warsztatów samochodowych
  • brak aktualizacji sterownika silnika

nieprawidłowa praca rozrządu

WYCENA INSTALACJI LPG

Jak uniknąć zjawiska pojawiania się nagaru?

Przede wszystkim udaj się do zaufanego serwisu

Aby wyeliminować zjawisko odkładania się nagaru należy w odpowiedni sposób zadbać o silnik, odwiedzając regularnie fachowy serwis samochodowy. Podczas przeglądu należy zwrócić większą uwagę na tę część pojazdu – oprócz wymiany oleju z filtrem, w jego trakcie powinno się również obejmować kontrolę całego silnika oraz jego oprogramowania. Podłączenie komputera do silnika może wskazać wiele przydatnych informacji np. nieprawidłowo pracująca cewkę czy zbyt wczesne otwieranie się termostatu.

Kompleksowe dbanie o silnik

Zalecamy unikania polityki LongLife, która wiąże się z wymianą oleju po 30 tys. przejechanych kilometrach. Częstsza zmiana oleju może zapobiec nawarstwianiu się nagaru. Kierowcy wymieniający olej pomiędzy 10-15 tys. przejechanych km rzadziej odnotowują to zjawisko w swoich pojazdach.

WYCENA INSTALACJI LPG

Wyczyszczenie silnika

Jeśli nagar już się pojawił koniecznym będzie wyczyszczenie silnika. W większości przypadków wystarczy zastosować ręczną metodę. Warto jednak wiedzieć, iż jest ona dość kosztowna.

Jeśli silnik nie stracił kompresji na poszczególnych cylindrach można jednak skorzystać z innej metody – wyczyszczenia zaworów, a także kanałów dolotowych w głowicy silnika, stosując odpowiednie środki chemiczne. Warto jednak mieć na względzie, że nagar jest twardy i jego usunięcie wyłącznie środkami chemicznymi nie będzie możliwe. W takich przypadkach konieczna jest ingerencja mechaniczna w postaci wtłaczania podciśnieniem granulat w kanały dolotowe.

Usuwanie nagaru granulatem – jakie są zalety?

Lista zalet tej usługi jest dość obszerna. Po wykonaniu tego zabiegu dochodzi do udrożnienia kanałów w głowicy a także klapek i kierownic powietrza. Dzięki usunięciu nagaru granulatem silnik działa sprawniej i płynniej, a dodatkowo na komputerze nie wyświetlają się błędy. Trudno również o efekt drgań podczas zmiany biegów bądź przyspieszania.

Zobacz film z realizacji montażu instalacji LPG

Jeżeli jesteś zainteresowany wyceną instalacji LPG do Twojego samochodu, kliknij w poniższy przycisk.

WYCENA INSTALACJI LPG