Instalacja gazowa LPG w Volkswagen Passat 3.2 V6

Volkswagen Passat 2006 3.2 V6 250KM po montażu instalacji gazowej LPG

WYCENA INSTALACJI LPG

Instalacja gazowa LPG w Volkswagen Passat 3.2 V6. Volkswagen Passat to jeden z samochodów, który zmotoryzował Polskę lat dziewięćdziesiątych. Powstało mnóstwo odmian i generacji tego pojazdu, produkowanego od 1973 roku, które występowały także z bardzo mocnymi silnikami. Przykładem może być Passat B6 z roku 2006, posiadający motor benzynowy V6 o pojemności 3,2 litra, generujący moc aż 250 koni mechanicznych.

Montaż instalacji LPG w Volkswagen Passat

Tytułowy samochód stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o wykonanie w nim instalacji autogazu. Przede wszystkim kłopotem dla warsztatu może być mała ilość miejsca pod maską. Wymusza to demontaż kompletnego pasa przedniego, by założyć wszystkie niezbędne elementy. Konieczne okazuje się również odkręcenie kolektora dolotowego.

Silnik 3,2 V6 posiada bezpośredni wtrysk paliwa do komory spalania, co dodatkowo komplikuje sytuację. Dlatego poleca się, by instalacja LPG była montowana jedynie przez wykwalifikowane warsztaty, które znają się na rzeczy. Niedbale zamontowana będzie stanowić spore kłopoty w serwisowaniu, przez co nie każdy zakład podejmie się takiej usługi.

WYCENA INSTALACJI LPG

Charakterystyka techniczna

Wykonana w omawianym Passacie instalacja czerpie paliwo z toroidalnego zbiornika gazu o całkowitej pojemności 67 litrów. Można do niego zatankować maksymalnie 54 litry LPG. Korek wlewu gazu został umieszczony tuż obok wlewu benzyny, przez co do tankowania konieczne jest zastosowanie adaptera, ale za to jest on całkowicie niewidoczny.

W pojeździe zostały zastosowane części pochodzące od różnych producentów. Elektronika sterująca marki STAG, wtryskiwacze Barracuda. Reduktor gazu posiada nadwyżkę mocy, ponieważ mógłby obsłużyć silnik nawet o mocy do 350 KM. W przypadku jazdy po drogach lokalnych spalanie kształtuje się na poziomie nieco poniżej 8 litrów na 100 km, a przy jeździe autostradowej – około 8,5 litrów na 100 km.

Passat znany jest głównie ze swoich walorów użytkowych i ergonomii, choćby bardzo dużego bagażnika, przez co jest idealnym autem rodzinnym. Dzięki tak mocnemu silnikowi zyskuje także ponadprzeciętną dynamikę. Warto również wspomnieć, że ta wersja jest bardzo rzadka w naszym kraju. Korzystając z dobrodziejstw solidnej i porządnie zamontowanej instalacji LPG nie musimy jednak obawiać się nadmiernie wysokiego spalania.

Zobacz film z realizacji montażu instalacji LPG