Autor: Michał Hibner Aktualności, Artykuły, Stacja paliw

Nowe oznaczenia na stacjach paliw

Już od 12 października tego roku, w związku z wchodzącą w życie dyrektywą Unii Europejskiej, pojawią się nowe oznaczenia na stacjach paliw. Jakie będą nowe oznaczenia na dystrybutorach i co dokładnie oznaczają?

E5, B7, XTL – to tylko niektóre z nowych oznaczeń. Symbole pojawią się na dystrybutorach benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego. Zmiany dotyczą wszystkich ogólnodostępnych stacji w całej Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Litera „E” w kółku zarezerwowana dla paliw benzynowych

E5, E10 oraz E85 to paliwa pochodzenia benzynowego o różnej zawartości biokomponentów, a konkretnie etanolu – stąd litera E w oznaczeniu. Cyfra po literze oznacza maksymalną procentową zawartość etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu.

E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent. To paliwo, które obecnie możemy kupić w Polsce pod oznaczeniem Pb95 oraz Pb98.

E10 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent. Takie oznaczenia zobaczymy w Niemczech, Francji, czy Finlandii. W Polsce tego typu paliwa nie są spotykane.

E85 – benzyna, a raczej paliwo typu benzynowego zawierające głównie biokomponenty. Liczba silników Flexifuel jest jednak bardzo mała, a co za tym idzie tego typu paliwa nie są zbyt często spotykane.

Litera „B” w kwadracie zarezerwowana dla oleju napędowego

B7, B10 oraz XTL to olej napędowy, a raczej biodiesel – stąd litera B w oznaczeniu. Wartość obok litery B oznacza maksymalną procentową zawartość biodiesla w paliwie bezpieczną dla pojazdu. Oznaczenie XTL to parafinowy olej napędowy uzyskiwany z innych niż ropa naftowa surowców odnawialnych i kopalnych.

B7 – biodiesel powszechnie stosowany w krajach Unii Europejskiej o zawartości biokomponentów do 7 procent. Jest to popularny dziś ON – ropa.

B10 – biodiesel o zawartości biokomponentów do 10 procent. Paliwo to zaleca się do wybranych silników, a warto wiedzieć, że np. japońscy producenci samochodów nie zalecają biodiesla z tak wysoką zawartością domieszki biokomponentów.

XTL – to biodiesel powstały bez wykorzystania ropy naftowej. Jest to paliwo syntetyczne pochodzące z surowców odnawialnych i kopalnych. Zawiera do 7 procent domieszki biokomponentów. Jest to bardzo dobre paliwo niestety niedostępne w Polsce.

Romb zarezerwowany dla paliw gazowych

H2, CNG, LPG oraz LNG to paliwa gazowe. Kierowców korzystających z tego typu paliw czeka najmniejsza rewolucja – oznaczenia podlegają najmniejszym zmianom. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny, a LPG to najlepiej nam znany gaz płynny. Jak widać nowe oznaczenia na stacjach paliw w przypadku paliw gazowych nie będą zupełną nowością tak jak oznaczenia paliw benzynowych, czy oleju napędowego.

Odpowiednie etykiety pojawią się także w nowych samochodach w pobliżu korków lub klapek wlewu paliwa. Dotyczy to pojazdów, które będą wprowadzone na rynek po 12 października bieżącego roku. Będą się również znajdować w instrukcji użytkowania samochodu. Intencją autorów zmian jest pomoc konsumentom w weryfikacji odpowiedniego paliwa do ich pojazdów. W przypadku starszych samochodów producenci nie zalecają samodzielnego umieszczanie etykiet na samochodzie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z lokalnym ASO danego producenta. Nowe oznaczenia na stacjach paliw będą obowiązkowe już od 12 października.

Bądź na bieżąco – polub nasz profil na Facebook

Tagi: , ,

O autorze

Scroll Up